اؤیرنجی سسی: به نظر بسیاری از محققین عرصه ی علوم اجتماعی عصر مدرن در بعد سیاسی آن عصر دولت-ملت هایی است که مشروعیت سیاسی خویش را از شکل گیری ملت فرهنگی می گیرند. تاریخ سیاسی ایران نیز هنگامی که شاهد ورود زیرساخت های مدرنیته در بعد اقتصادی آن گشت ره به تکامل اجتماعی پویید. اما این تکامل اجتماعی که با انقلاب مشروطیت در حکومت ترک قاجار خواهان مدرنیته ای ترکی بود بنا به عللی که مهمترین آن ها دخالت دولت های بزرگی چون انگلستان بود، باعث تولد نوزاد ناقص الخلقه ای به نام ایران امروزی گشت.

آنچه که زائیده ی مدرنیته ی ایرانی شد و نام دولت-ملت ایرانی به خود گرفت سیستمی نبود جز شوونیسم فارس که دولتی553537_481476738560938_662355917_n مرکزی استوار بر بنیان های ایدئولوژی فاشیسم را برای ساکنان ایران به همرا داشت. بیش از هشتاد سال از ظهور این سیستم می گذرد و این شاکله ی سیاسی به نام های گوناگون حقیقت وجود ملت های مختلف در ایران را به طرق و بهانه های مختلف انکار می نماید. جنبش دانشجویی آزربایجان، اعتراضی است بدین شاکله ای که در آن حرمت انسان، قربانی احساساتی بیمار و نژادپرستانه می گردد و انسان آزربایجانی تنها به دلیل آنکه بنا به خواست طبیعت به زبانی غیر از زبان فارسی تکلم می نماید باید متحمل تبعیض هایی گوناگون گردیده و حقوقی که به حق انسان بودن محق آن ها می گردد را پایمال شده ببنید.

جنبش دانشجویی آزربایجان، از هنگامه ی اعلان موجودیت سیاسی خویش تا به اکنون تنها در راه رسیدن به یک هدف گام برداشته است و آن هم پرورش انسان آزربایجانی در بستر ایده آل های مدرن می باشد. شاکله ی فکری این جنبش برخاسته از گفتمان انسان محورانه و ملی-دموکراتیکی است که تنها خواهان اعتلای جایگاه انسان آزربایجانی است. حیطه ی حضور جنبش دانشجویی آزربایجان چنانکه از نامش نیز پیداست محیط دانشگاه است؛ یعنی مکانی که نسبت به جامعه ی بیرون می توان بیشتر شاهد جدل های فکری آینده سازان جامعه گردید و جنبش دانشجویی آزربایجان در این جدل های فکری به دفاع از حقی می پردازد که افکار بیمار حاکمان ایران توان درک آن را نداشته و در پختگی جریانی سیاسی تلاش می نماید که وطن را برای فرزندان این خاک از نو، در قامت تک واژه ی مقدس آزربایجان تعریف می نماید.

در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۷۴؛ دانشجوی آزربایجانی در اعتراض به شوونیسم فارسی که در قامت صداوسیمای ایران، این تک واژه را به حقارت گرفته بود علم عصیان برافراشته و با حضور در خیابان های آزربایجان تجلی ایده آلیسم وطن گردید. از آن روز به بعد این تجلی، عینیت خود را در چارچوب ایران با نام جنبش دانشجویی آزربایجان تثبیت نمود و بشارت ظهور جنبشی اجتماعی را داد که می خواهد خود را در برابر هجوم غیر محافظه نماید. جهت پاسداشت این نخستین حضور در قامت این جنبش اجتماعی نوین، ۱۹ اردیبهشت روز دانشجوی آزربایجان لقب گرفت. سایت اؤیرنجی سسی فرا رسیدن این روز را به تمامی فریادکشان وطن تبریک گفته و به عنوان جزئی از این جنبش، ایمان بدین شعار دارد که : ” گله جک بیزیمدیر “ 

 

 

Social Share Toolbar

3 پاسخ به بیانیه ی سایت اؤیرنجی سسی به مناسبت ۱۹ اردیبهشت روز دانشجوی آزربایجان جنوبی

 • sepehr azadi می‌گوید:

  “بمناسبت نامگذاری ۱۹ اردیبهشت بعنوان روز دانشجوی آذربایجان”

  آخرین مصاحبه ی مهندس شهید غلامرضا امانی ( فعال مدنی آذربایجان ) با جنبش دانشجویی آذربایجان(آذوح)

  **یک دانشجوی آذربایجانی به عنوان فردی از جامعه دانشجویان آذربایجان در طی سالیان اخیر، با مشاهده ی روزی به عنوان روز دانشجوی آذربایجان که از نظر تاریخی بسیار نزدیک تر و ملموس تر از ۱۶ آذر و از نظر ارتباط عاطفی بسیار منطقی تر از آن روز می باشد، افتخار کرده و این موجب مباهات او به عنوان فردی که اگر هویت او به هر دلیل و نحوی مورد توهین واقع شود، اقدامات اعتراض آمیز نموده و هیچ گاه به چنین تبعیضی تن نمی دهد، خواهد شد**

 • sepehr azadi می‌گوید:
 • اوختای می‌گوید:

  تیراختور_ العین اویونونون شعاری باره ده، ده یازین.
  هامی بیرلشیب بو شعاری دئسین:

  گلین گئدق آغلیاق، اورمو گولون دولدوراق
  اورمو گولو سوسوزدو، آزربایجان اویانماسا اوتوزدو

  وعده دیدار / görüşümüz
  ۱۳۹۲٫۰۱٫۱۲ استادیوم سهند تبریز
  ۲۰۱۴٫۰۴٫۰۱ Təbrizin Səhənd stadionu

  بورا دا باخین
  هامی عکسین بو شکله چئویریب:

  http://facenama.com/view/post:268812441

پست الکترونیکی ما

info@oyrenci-sesi.info