اؤیرنجی ­سسی: سرانجام پس از ماه ­ها بازداشت و شکنجه­ ی رهبران و اعضای شورای مرکزی تشکیلات “یئنی­ گاموح” حکم نهایی دادگاه این عزیزان صادر شد. دستگاه قضائی جمهوری اسامی ایران، آیت (یوروش) مهرعلی­ بیگلو، شهرام رادمهر ( ساوالان )، محمود فضلی، دکتر لطیف حسنی و بهبود قلیزاده را به جرم عضویت در تشکیلات ” یئنی گاموح ” به نه سال حبس تعزیری محکوم نمود.

در سال­های اخیر این تشکیلات از معدود تشکیلات­های سیاسی فعال در داخل آزربایجان جنوبی بوده­ است که535743_10200239925112289_1017359520_n تحت شدیدترین برخوردهای حاکمیت جمهوری اسلامی ایران واقع گشته است.  بیشتر اعضا و هواداران این تشکیلات سیاسی در سال­های اخیر طعم بازداشتگاه­ های شوونیسم فارس را چشیده و هزینه­ ی هویت­ طلب آزربایجان را بودن را پرداخته­ اند. اما این حکم اخیر اعضای شورای مرکزی ” یئنی­ گاموح ” با احکام صادر شده برای فعالین حرکت ملی آزربایجان که تا به اکنون دستگیر شده­ اند تفاوت عمده­ ای دارد و به احتمال فراوان می­تواند آغازی بر دگرگونی در نحوه­ ی برخورد دستگاه قضائی ایران با فعالین آزربایجانی باشد. اما مهمتر از این مسئله دقت به چرائی این رای صادر شده برای این عزیزان است؛ چراکه طبق قانون مجازات اسلامی جمهوری اسلامی ایران تشکیل و عضویت در گروه­های غیرقانونی غیرمسلح می­تواند فرد متهم را به دو تا نه سال زندان تعزیری محکوم نماید. تا به اکنون اکثر فعالینی که به این اتهام دستگیر می­شدند با حداقل برخوردها مواجه می­شدند اما در نظرگرفتن اشد مجازات برای اعضای ” یئنی­ گاموح ” را می توان بدین­ گونه تبارشناسی کرد. البته خاطر نشان می­گردد که تبارشناسی ذیل تنها بیانگر دیدگاه سایت اؤیرنجی­ سسی می­باشد:

احساس خطر حاکمیت جمهوری اسلامی ایران از فعالیت در قالب تشکیلات­های سیاسی:

جنبش­های اجتماعی نوین جهت تثبیت گفتمان خویش در جامعه و توان تاثیرگذاری بر معاملات سیاسی نیازمند حرکت سیستماتیک در قالب تشکیلات­های سیاسی هستند. در سیاست­ ورزی امروزین هژمونی یک گفتمان سیاسی با قدرت تشکیلات­های منتسب بدان گفتمان مورد ارزیابی قرار می­گیرد. چنانچه، جهت ارتباط و شنود خواست­های یک جنبش اجتماعی تشکیلات­های فعال در آن مورد مخاطب قرار می­گیرد. تئوری­پردازان ایدئولوژی حاکم در جمهوری اسلامی ایران با آگاهی از این حقیقت در وهله­ ی نخست در قانون­گذاری خویش شدیدترین مجازات­ها را برای اعضای تشکیلات­های سیاسی در نظر گرفته­ اند و در وهله­ ی بعدی به تناسب شرایط حاکم بر فضای سیاسی ایران اقدام به برخورد با این تشکیلات­ها می­نمایند. چنانچه یک گفتمان سیاسی در یک جامعه احساس خطر برای ایدئولوژی حاکم ایجاد نماید، وابستگان این ایدئولوژی به طبع خشونت­ ورزی موجود در اندیشه­ های توتالتیر به شدیدترین صورت با این گفتمان­های سیاسی برخورد می­نمایند.

نگاه به تاریخچه­ ی حرکت ملی آزربایجان بیانگر این است که وابستگان اندیشه­ ی حاکم در جمهوری اسامی ایران همواره به انحاء مختلف سعی نموده­اند که با تضعیف تشکیلات­گرایی در حرکت ملی آزربایجان مانعی در روند تکاملی این جنبش ایجاد نمایند. اما بسیاری از آگاهان از توان تاثیرگذاری حرکت سیستماتیک در حرکت ملی آزربایجان، تمامی تلاش خویش را بر نهادینه نمودن این اصل در حرکت ملی آزربایجان نموده­اند که راه تثبیت و به نتجیه رساندن حقوق ملی آزربایجان از دریچه­ ی عمل جمعی می­گذرد. همین ایمان بدین اصل می­باشد که هم اکنون این احکام سنگین را برای اعضای تشکیلات ” یئنی­ گاموح ” به بار آورده است. این افراد که می­توان به نوعی ایشان را نخستین فدائیان جهت نهادینه نمودن عمل جمعی در حرکت ملی آزربایجان دانست یقینا با آگاهی از این موارد و مشکلاتی که این ایمان برایشان به همراه خواهد آورد پای به میدان مبارزه نهاده­ اند و هنگامه­ ای که حاکمیت ایران اصرار بر هویت­خواهی این عزیزان را مشاهده نمود با صدور این­ چنین حکمی به انتقام­ گیری روی آورد.

روند تکاملی حرکت ملی آزربایجان و ترس حاکمیت ایران:

یکی از معیارهای سنجش توان تاثیرگذاری یک کنش سیاسی با نحوه­ ی واکنش مخاطبان این گفتمان قابل ارزیابی می­باشد. اگر به زندگانی سیاسی این عزیزانی که هم­ اکنون با چنین حکمی مواجه شدند نظر اندازیم می­توان ادعا نمود که حیات سیاسی این عزیزان موازی با روند تکاملی حرکت ملی آزربایجان منطبق می­باشد. چنانچه این افراد تماما برخاسته از اندیشه­ ی شکل­ دهنده­ ی حرکت ملی آزربایجان می­باشند و در سیر تکامل این اندیشه، حیات سیاسی این عزیزان نیز روند پختگی به خود دید و به حدی رسید که حاکمیت ایران شدیدترین مجازات را برای این افراد در نظر گرفت. این حکم صادره به عیان بیانگر آن است که حاکمیت، دیگر خطر توان تاثیرگذاری حرکت ملی آزربایجان را بر افکار عمومی آزربایجان به عیان احساس می­نماید و از این­رو ترجیح می­دهد که پیشروان این اندیشه به دور از این جامعه و در زندان به سر برند تا شاید مانعی در گسترش آن ایجاد نمایند.

روزهای پیش­رو:

این حکم صادره برای این فعالین حرکت ملی آزربایجان که ماهیت مبارزه­ شان تماما مبتنی بر مبارزات مدنی بود که در اعتراض به نقض حقوق آزربایجانیان به عنوان ملتی که مورد شدیدترین ظلم­ ها تنها به دلیل هویتشان قرار می­گیرند. این مبارزان مدنی که می­توان مبارزه­ ی این عزیزان را در راستای اعتلای حقوق بشر در خاورمیانه، ایران و آزربایجان­ جنوبی مورد ارزیابی قرار داد تافته­ ی جدا بافته از سایر زندانیانی که به نام حقوق بشر در زندان قرار دارند نیست و از این رو در نگاه سایت اؤیرنجی­ سسی تمامی فعالینی که به نام بشر و حق آن تلاش می­نمایند نباید چونان گذشته رفتار نموده و سعی نمایند که زندانیان قومی و ملی که جهت احقاق حق ملت بودن مبارزه می­کنند به باد فراموشی بسپراند و حداکثر کم­ لطفی را در حق این زندانیان نمایند و آگاه باشند که نحوه­ ی برخورد نهادهای مدنی جهانی بخصوص نهادهای مدنی مرکزگرای ایران، فعالین حقوق­بشر و رسانه­ های مستقل با این حکم صادره برای فعالین آزربایجانی از مورادی است که در ارزیابی صداقت سایر گفتمان­های حقوق­ بشری تاثیرگذار می­باشد.

به امید آزادی تمامی زندانیان سیاسی-عقیدتی

Social Share Toolbar

1 پاسخ به پیرامون نه سال حبس تعزیری برای رهبران ” یئنی گاموح “- نگاه سیاسی اؤیرنجی سسی

  • Araz می‌گوید:

    Səlam yoldaşlar
    buki bu yoldaşlarımız dostağa düşmüşlər çox üzücü bir olaydi və burda məncə tək bir allah qurtarsın diyip və geçmək düz dəğil. buki bu yoldaşlar zindəganlıxların bu yoda goyuplar heç şubhə yoxdi gəlin məncə bu yoldaşların dostaxlığı adına özümüzə soz veraxki daha artıx onların yolunu tutup və yerlərin boş qoymuyacayıx.birdəki bu hərəkətə bir hədəf və o hədəfə getməğə bir yolumuzu və bir başçımızı bəlirtax elə olmasınki ginə əskisi kimin bərnaməsizlıxdan əlimiz boşa çıxsın.
    yaşasın AZƏRBAYCANı yaşadan insanlar…
    mənzurum bir olmalıdı indiki bir dəğir hərə bir yol tutup gedir ki bu şekildə heç iş görmax olmaz…

پست الکترونیکی ما

info@oyrenci-sesi.info